GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR SAĞLIKSIZ

Yeşiller Partisi’ne üye bir grup, Feriköy Ekolojik Halk Pazarı’nda genetiği değiştirilmiş ürünlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Akdeniz, genetiğiyle oynanarak yapısı değiştirilmiş organizmaların (GDO) doğal bir süreçle değil, laboratuvar ortamında elde edilen tohumlarla üretildiğine işaret ederek, bu yolla çiftçilerin uluslararası tohum şirketlerine bağımlı kılındığını savundu.

Bu gıdaların tüketiminin insan sağlığına yönelik öngörülemez tehlikeleri barındırdığını aktaran Akdeniz, ”Gerçek şu ki ne yediğimizi bilmiyoruz. Çünkü ülkemizde GDO’lu ürünleri etiketleme mecburiyeti bulunmaması sonucu bunları tespit etme ve kaçınma lüksümüz yok” dedi.

Akdeniz, şunları kaydetti:

”Hükümetin 10 yılı aşkın süredir sürüncemede bıraktığı biyogüvenlik yasa tasarısını GDO’lara izin verecek şekilde düzenlediğine dair şüphelerimiz, yasa taslağının kamuoyuyla henüz paylaşılmaması nedeniyle artıyor. Bir kez daha söylüyoruz, biyogüvenlik yasası, bu ülkenin insanının menfaatleri temel alınarak oluşturulmalıdır. Bu da yasanın mutlak şekilde GDO’ların ülkeye girişi ve ülkede ekiminin nasıl önleneceğinin belirlenmesi esaslarına dayalı olmalıdır.”

Akdeniz, biyogüvenlik yasasının halk ve çevre sağlığını gözetecek şekilde çıkarılması için toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağırdı.

Anadolu Ajansı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir